Skłonność do ryzykowania

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje coś takiego jak predyspozycje do uprawiania sportów ekstremalnych? Dla jednych pasja, dla innych igranie ze śmiercią – czym kierują się śmiałkowie? Co odpowiada za skłonności do ryzykowania?

Nie sposób powiedzieć, co dokładnie skłania ludzi do ryzyka, jednakże naukowcy zdołali wyróżnić kilka przyczyn ryzykownego zachowania. Jedne z nich zależne są od psychiki i wcześniejszych przeżyć, inne od predyspozycji genetycznych.

Udowodniono, że skłonność do podejmowania ryzyka jest cechą o najwyższym współczynniku dziedziczenia wśród cech temperamentu. Nie ma się więc czemu dziwić jeśli dzieci powielają ekstremalne pasje rodziców. Nie muszą być to te same sporty, lecz chęć poczucia adrenaliny będzie równie silna, jak u przodków. W wielu przypadkach od wyczynów ponad ludzkie siły nie odciągają nawet rodzinne tragedie.
Tutaj zaczynają się komplikacje ludzkiej natury. Nie bez powodu mówi się, że przyczyn dorosłych zachowań należy szukać w dzieciństwie. Nie sposób zaprzeczyć, że duże grono osób uprawiających sporty ekstremalne chce coś udowodnić – zarówno sobie, jak i bliskim. Ryzykując, potwierdzają swoją wartość, stawiają kropkę nad „i” przy swoich osiągnięciach. Pokonywanie barier, na które nie odważy się nikt inny ma za zadanie pokazać, że choć nikt w nas nie wierzył, to nam się udało. Jednostki zaliczane do tej grupy mają skłonność do podejmowania się działań ponad ich siły, pracowania samodzielnie na swój sukces i radzenia sobie z przeciwnościami losu. To twardzi zawodnicy, którzy chcą pokonywać kolejne bariery, które w dzieciństwie zostały przed nimi postawione w postaci słów „nie nadajesz się”, „to nie dla Ciebie” itd.

Kolejną kwestią dla której próbujemy nowych, bardziej ryzykownych sportów jest scharakteryzowany przez Buchsbauma typ wzmacniający – w przypadku takich osób, adrenalina wzmacnia doznania, powodując, że chcemy więcej i więcej. Nie odstrasza nas, nie uczy, że należy odpuścić w tym miejscu. Pokazuje intrygującą stronę zebrania wszystkich emocji i oderwania od rzeczywistości.

Jacy są miłośnicy sportów ekstremalnych? W naszej świadomości funkcjonują jako wariaci, jednakże… Nasze wyobrażenie o osobowości lubiącej sporty ekstremalne jest mylne. Wiążemy ją bowiem z brakiem odpowiedzialności, nieprzemyślanymi i impulsywnymi decyzjami.

Tymczasem prowadzone przez lata obserwacje pokazały, że miłośnicy adrenaliny to zazwyczaj świetnie zorganizowani pracownicy, którzy znacznie lepiej niż inni radzą sobie z pracą pod presją, w sytuacjach stresowych. Co więcej, nie podejmują pochopnych decyzji i są w stanie zachować zimną krew w każdej sytuacji, nawet tej podbramkowej.Stabilność emocjonalna okazuje się kluczem do sukcesu w wykonywanych przez nich zawodach – przy pracy w sektorze finansowym, biurach i korporacjach, na stanowiskach kierowniczych, wymagających trzeźwej, szybkiej i trafnej oceny sytuacji.

Jak widać obcowanie z adrenaliną przynosi nie tylko ryzyko utraty życia, ale także znaczne korzyści w życiu codziennym – w szczególności zawodowym. Tak silny stres dostarczany systematycznie, pozwala nam na ogarnięcie emocji, gdy osiągają niższe pułapy, a doświadczenie zdobyte w ryzykownych sytuacjach zostaje wykorzystane w momencie, gdy jest potrzebne.

Autor: Kinga Tobała

Podobne Posty

Najnowsze Posty
Zobacz więcej