Wingsuit Jumping

Wingsuit Base Jumping zyskał reputację najbardziej niebezpiecznego sportu świata. Zgodnie z jednym z raportów, ryzyko śmierci jest 50 razy wyższe niż w przypadku Skydivingu. Co to i dlaczego ludzie wciąż to robią?

Cała idea latania z użyciem Wingsuit polega na zbliżaniu się w czasie lotu do szczytów wieżowców i innych obiektów. Zwiększanie ryzyka zderzenia podnosi poziom adrenaliny. To jak narkotyk dla uzależnionych od pędu i szybkości.

Na jednym z zamieszczonych w internecie materiałów, Base Jumper skacze z klifu i niemal natychmiast powietrzne komory jego stroju wypełniają się powietrzem i zmieniają w skrzydła, co pozwala mu szybować. Skoczek zbliża się z prędkością ponad 160 km/h, do przesmyku w skale, który ma w najszerszym miejscu około 2,7m. Zważywszy na fakt, że rozpiętość skrzydeł w typowym kostiumie sięga blisko 2m, pozostawia to bardzo niewiele miejsca na jakikolwiek błąd.

„Fly-trough” (czyli przelatywanie), jak to się określa w wingsuit’owym świecie, miało już swój precedens. Najbardziej znanym przykładem jest prawdopodobnie Jebb Collins (widoczny na zdjęciu), który w 2011 roku przeleciał przez wysoką na 120m i 30m szeroką Bramę Niebios w chińskich górach Tianmen. Ten wyczyn kaskaderski miał ogromną widownię i był transmitowany na żywo w telewizji.

Na tym przykładzie możemy zaobserwować ogromny postęp, jaki dokonał się od tamtych czasów, jeśli porównamy przelot Collinsa, do przelotu anonimowego skoczka, który nie miał ani wsparcia technicznego, ani funduszy od sponsorów, a udało mu się zmieścić w znacznie węższej szczelinie.

Pomimo wrażenia, że jest to sport dla uzależnionych od adrenaliny wariatów, każdy taki skok wymaga dokładnych przygotowań, umiejętności wspinaczki, dokonania dokładnych pomiarów i precyzyjnych obliczeń. Skok tego typu jest sprawdzianem zarówno odwagi, jak i specjalistycznej wiedzy. Mimo tego Base Jumping nie staje się bezpieczniejszy wraz ze wzrostem doświadczenia skoczków.  Co jakiś czas, jeden z popularniejszych Base Jumperów, rezygnuje z tego sportu, z powodu strachu przed śmiercią.

Ryzyko, jakie skoczek jest gotów podjąć, jest kwestią indywidualną, i nie zależy od ilości „lajków” na Facebooku, czy kciuków uniesionych w górę, pod filmikiem na YouTubie.

Znając już specyfikę tego sportu – dlaczego ludzie wciąż decydują się na jego uprawianie? Ponieważ jest to jedyna rzecz, jaka daje im satysfakcję. To ich sposób na życie. Każdy człowiek, który uprawia sporty ekstremalne zdaje sobie sprawę, że może zginąć każdego dnia.

Autor: Magda Olejarczyk

Podobne Posty

Najnowsze Posty
Zobacz więcej