Szlak „Haiku Stairs”

Są na świecie miejsca, które swym pięknem i ogromem z jednej strony zachwycają i inspirują, a z drugiej skłaniają do refleksji nad naszą nicością. Natura niejednokrotnie pokazała swą siłę i przewagę nad człowiekiem. Zakazane szlaki jak magnes przyciągają rzesze turystów pasjonatów, pragnących zdobyć i zobaczyć to, co nie jest dostępne na przetartych już terenach. Przeżycie niezapomnianych chwil i doznań, wiele nie dających się opisać słowami wrażeń, zapewni przejście tzw. schodami do nieba.

Trasa Haiku Stairs, zwana schodami do nieba, znajdująca się na wyspie O’ahu na Hawajach, prowadzi na jeden ze szczytów pasma Koolau. Jego wysokość to około 900 m. Niewielkich rozmiarów wzniesienie może sprawić kłopoty osobom, które zapominają o tym, że wraz ze wzrostem wysokości, zmieniają się ciśnienie oraz warunki atmosferyczne. Wzniesienie jest częścią krateru wulkanu (obecnie nie stanowi on już zagrożenia), które zostało ukształtowane w wyniku erupcji. Aby zobaczyć niesamowite widoki, trzeba przejść przez strome zbocza, które nierzadko ciągną się wzdłuż pionowego klifu. Trasę pokonuje się schodami, ilość stopni wynosi 3 922.

Klika słów o genezie szlaku Haiku Stairs. Trasa została wybudowana podczas II wojny światowej, aby umożliwić amerykańskim żołnierzom korzystanie z radiostacji, będącej na szczycie Puu Keahiakahoe. Schody do nieba szybko stały się celem wypraw miłośników i pasjonatów górskich i pomimo tego, że wejście na szlak jest zabronione, liczba osób zdobywających szczyt ciągle rośnie. W 2015 roku schody prowadzące na szczyt Koolau, zostały uszkodzone przez sztorm, dlatego władze zabraniają wspinaczki, obawiając się o bezpieczeństwo i życie mieszkańców oraz turystów.

Za sprawą organizacji non – profit Friends of Haiku Stairs, trasa prawdopodobnie będzie otwarta dla turystów, którzy za wejście na szczyt, będą musieli zapłacić nie małe pieniądze.

Autor: Daria Szmelik

Podobne Posty

Najnowsze Posty
Zobacz więcej