Odzież sportowa – jakie tkaniny są najlepsze?

To właśnie rozwojowi technologicznemu zawdzięczamy nowoczesne metody szycia ubrań sportowych i materiały, z jakich są one wykonywane. Aktualnie wykorzystuje się kilka sprawdzonych, wysokiej jakości tworzyw, których właściwości są w stanie sprostać najróżniejszym wyzwaniom i zapewnić maksimum wygody oraz wydajności. Na co przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze odzieży sportowej oraz jaki typ tworzywa wybrać?

Poliamid – wysokiej klasy rozwiązanie

Określany często, jako PA, nylon lub stilon materiał jest niezwykle wytrzymały, jednak aby nadać mu elastyczność, często miesza się go z innymi włóknami, ponieważ sam w sobie potrafi być mocno sztywny. Jest to tworzywo, które zdecydowanie ciężej uzyskać i wiąże się to z wysokimi kosztami, dlatego cena stworzonych z niego ubrań również będzie nieco wyższa od standardowych.

Używa się go w produkcji wysokiej jakości ubrań premium, które zapewniają ogromny komfort użytkowania. Można łatwo go farbować, dzięki temu ubrania posiadają unikalne zabarwienie i wzory. Jednak zalecana jest ostrożność, ponieważ nie powinno się takich ubrań prać w wysokich temperaturach i trzymać długo na słońcu, ponieważ może to uszkodzić odzież.

Poliester – wcale nie taki zły!

Niekiedy nazywany jest torlenem, elaną lub dacronem, jednak jest to wciąż ten sam materiał, który jest najczęściej wykorzystywany do szycia wszelkich ubrań sportowych. Czemu jest tak popularny? Nie bez powodu! Posiada bardzo niski wskaźnik chłonności wilgoci, a zamiast tego odprowadza ją na zewnątrz, zapewniając Ci poczucie komfortu i suchości nawet podczas najbardziej wysiłkowego treningu. Nie będziesz musiał mierzyć się z nieznośnym klejeniem ubrań do ciała i problemem podczas ściągania ich z siebie.

To nie koniec jego zalet, ponieważ w porównaniu do bawełny jest odporny na działanie promieni słonecznych i wszelkie kolory nie blakną, ani nie żółkną od częstego ćwiczenia na dworze w trakcie letnich, słonecznych dni. Odzież sportowa wysokiej jakości jest w większości tworzona z mieszanek kilku tworzyw, aby uzyskać najlepszy efekt dla sportowców. Na przykład popularne jest dodawanie elastanu, który sprawia, że ubrania stają się bardziej elastyczne i rozciągliwe. W ten sposób uzyskuje się na przykład odzież kompresyjną.

Polipropylen – niezawodna tkanina syntetyczna

Wiele osób czytając o tkaninach syntetycznych, nie kojarzy ich z niczym pozytywnym, jednak tego typu uprzedzenia nie znajdują swojego miejsca w rzeczywistości ubrań sportowych. Podobnie, jak poliester i elastan, jest to materiał idealny do odzieży noszonej podczas wysiłku. Jego właściwości pozwalają sportowcom zawodowym, jak i rekreacyjnym odczuwać komfort oraz suchość podczas treningu. Skutecznie odprowadza wodę na zewnątrz dzięki kanalikom kapilarnym. Świetnie sprawdza się, jako dodatek do innych włókien w produkcji odzieży termoaktywnej. Musisz niestety uważać, bowiem włókna PP niszczą się pod wpływem promieni słonecznych.

Jeśli zależy Ci na jak najwyższej funkcjonalności zakupionej odzieży, to mogą Cię zainteresować ubrania zawierające polipropylen z dodatkiem jonów srebra. Pozwala to eliminować nieprzyjemny zapach potu, a dodatkowo srebro działa silnie antybakteryjnie. Musisz się jednak liczyć z wyższą ceną tego typu produktów.

Podobne Posty

Najnowsze Posty
post-image
Styl Życia

Odzież sportowa – jakie tkaniny są najlepsze?

To właśnie rozwojowi technologicznemu zawdzięczamy nowoczesne metody szycia ubrań sportowych i materiały, z jakich są one wykonywane. Aktualnie wykorzystuje się kilka sprawdzonych, wysokiej jakości tworzyw, których właściwości są w...
Przeczytaj więcej