Czym są walki MMA ?

Walki MMA, czyli popularny skrót, określający mieszane sztuki walki, z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Przyciągają nie tylko przed telewizory, ale także do szkółek i na zupełnie rekreacyjne zajęcia, na których spotkamy (co ciekawe) nie tylko mężczyzn, ale także całkiem szeroko grono pań.

Z zasadami, czy z brakiem zasad?

Sport określany jest niejednokrotnie jako dyscyplina pozbawiona zasad, w której wszelkie chwyty są dozwolone, a zawodnicy nie muszą się ograniczać. Prawdą jest, że w MMA możemy liczyć na dość sporą swobodę ruchów, lecz zasady, jak najbardziej każdego z zawodników obowiązują. Choć oglądana w telewizji walka może laikowi wydawać się plątaniną rąk i nóg wykonujących bliżej niekreślone ruchy, jest majstersztykiem wśród technicznych zagrań mających na celu wykonanie jednego określonego ciosu, który da wygraną. Stanowi kompilację złożonych technicznie zagrań, na które pracuje się miesiącami, a nawet latami. To próby użycia urozmaiconych ruchów rąk i nóg, pochodzących ze znanych sztuk walk i obrona przed nimi. Grunt to nie dać się rozłożyć na łopatki, a samemu wyjść z klatki z tarczą, a nie na niej.

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś walkę, wiesz, że można zobaczyć naprawdę wiele. MMA jest sportem brutalnym i krwawym, o czym należy mówić wprost. Mimo, że wiele groźnych dla zdrowia chwytów jest niedozwolonych (jak np. ciosy w tył głowy i kręgosłup), można je wychwycić w wielu starciach. Wszystko dlatego, że sędzia nie jest w stanie widzieć wszystkiego, a zawodnicy skrupulatnie wykorzystują chwile nieuwagi arbitra.

Dodatkowo, na arenie obowiązują zasady dość logiczne i wytłumaczalne dla przeciętnego Kowalskiego. To sport – mamy zmierzyć się ze sobą, a nie pluć, gryźć, przeklinać, deptać i kopać leżącego. Niedopuszczalne jest także ciągnięcie za włosy i podejmowanie prób uszkodzenia ran, a nawet ataki na krocze. Te kilka ostatnich zagrań zdarza się rzadko głównie z uwagi na to, że znikoma korzyść płynąca z takiego chwytu nie jest równomierna do kary, jaką otrzyma zawodnik i odgwizdania faulu.

MMA nie sposób zamknąć w ramach i wymienić od A do Z wszystkie używane ciosy. Nie sposób określić każdego z ruchów. Tu liczy się nie tylko refleks i siła, ale także pomysłowość. W końcu przeciwnik stojący przed nami używa zarówno rąk jak i nóg, a te pojawiają się znikąd.

Walka-j1l6qxsp

Trudno nie zgodzić się z tym, że MMA zbiera krwawe żniwo, w którym stawką są nie tylko złamane nosy, ale także życie. W historii bywały przypadki stwierdzenia zgonu zawodnika, zarówno na zawodach wysokiej rangi, jak i walkach organizowanych nielegalnie (tu dane są niepełne i z pewnością zaniżone z przyczyn oczywistych – statystyka nawet nie wie o kolejnym zgodnie w nielegalnej klatce). Każdą z możliwości należy więc wliczyć w ryzyko, a nie udawać, że takowe nie istnieje.

Zdawać by się mogło, że jest to starcie wyłącznie prawdziwych mężczyzn kipiących testosteronem, jednakże kobiety – choćby nasza rodaczka Joanna Jędrzejczyk – odnoszą w nim niemałe sukcesy.

Krew, złamania, uszkodzenia ciała i rozległe obrażenia są niczym w porównaniu do towarzyszącym walce emocji i wyrzutach adrenaliny spowodowanych wyraźnym zagrożeniem. Spięcie organizmu, skupienie, instynkt walki – coś, czego obecnie nam brakuje w codziennym życiu.

Czas walki:

  • każda runda trwa 5 minut;
  • każda przerwa trwa 1 minutę;
  • walki o mistrzostwo składają się z 5 rund;
  • walki, które nie toczą się o pas to wymiar 3 rund.

Walkę można zakończyć na kilka sposobów, których z łatwością można się domyślić. W niektórych rozgrywkach dopuszczalny jest remis, jednak zazwyczaj zakończenie spowodowane jest poddaniem się, nokautem (także technicznym) lub decyzją sędziego.

Obowiązkowe jest posiadanie ochraniacza na zęby, który niejednokrotnie wypluwany wykorzystywany jest do symulowania kontuzji i  zyskania na czasie (co jest zabronione) oraz rękawic, które znacznie różnią się od bokserskich. Są znacznie cieńsze i umożliwiają chwytanie. Jak widać – ochrona jest minimalna, przy maksymalnym zagrożeniu. Jeśli zdecydujesz się na wejście w ten sport, musisz liczyć się z licznymi obrażeniami i urazami, których nie sposób uniknąć.

Autor: Kinga Tobała

Podobne Posty

Najnowsze Posty
Zobacz więcej