
Używana przede wszystkim przez funkcjonariuszy służb mundurowych lub porządkowych pałka teleskopowa od ponad pół wieku cieszy się niesłabnącą popularnością, także w Polsce. Praktyczna, skuteczna i znajdująca szerokie zastosowanie, zaczęła być chętnie używana jeszcze w latach pięćdziesiątych.
Krótka historia pałki teleskopowej
Historia pałki teleskopowej jest niejasna, jednak brak konkretnych informacji nie oznacza, że nic nie możemy o niej powiedzieć. Pojawiła się w czasach nowożytnych, w Polsce rozpowszechniona po zakończeniu I wojny światowej, służyła przede wszystkim służbom mundurowym, porządkowym i była wykorzystywana w celu zaprowadzenia porządku. Kolejne, powszechne, chociaż krótkotrwałe zainteresowanie pałką teleskopową w Polsce miało miejsce po 1950 roku, a w latach siedemdziesiątych ten rodzaj broni obuchowej zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych.
Produkcją pałek w pierwszych dziesięcioleciach ich funkcjonowania zajmowały się duże korporacje, nie można jednak zapominać o działających równolegle nielegalnych manufakturach podwórkowych.
Sprzedaż i użytkowanie pałki teleskopowej w Polsce
Sprzedaż legalnych pałek teleskopowych w Polsce jest koncesjonowana, a sam zakup i posiadanie – w przypadku większości modeli jest dozwolone. Należy jednak pamiętać, że wykorzystanie narzędzia w innym celu niż obrona konieczna może zostać uznane za przestępstwo. Podstawą do interwencji policji może być także ostentacyjne wymachiwanie narzędziem w miejscu publicznym. Co decyduje o tym, czy pałka teleskopowa jest legalna?
Pałka teleskopowa klasyfikowana jest jako broń obuchowa i należy do dystansowych narzędzi obrony koniecznej. W Polsce jej posiadanie na ogół jest legalne – wyjątkiem może być pałka teleskopowa wykonana z ciężkiego tworzywa, dodatkowo charakteryzująca się bardzo cienką końcówką. Taki model jest kwalifikowany w Ustawie o Broni i Amunicji jako broń biała.

Rodzaje pałki teleskopowej
O zastosowaniu pałki teleskopowej decyduje jej rodzaj. Podstawowe narzędzie dzielimy, poza podziałem na pałki legalne i nielegalne, na pałki sprężynowe i sztywne.
Pałka teleskopowa sprężynowa charakteryzuje się wysoką elastycznością, dodatkowo wyróżnia ją unikalna konstrukcja – narzędzie jest szerokie i wyposażone w gumową końcówkę. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala na użycie dużej siły, bez ryzyka spowodowania poważnych obrażeń. Jeśli chcesz czuć się pewnie, pałka teleskopowa sprężynowa nie będzie odpowiednim narzędziem do samoobrony przed groźnym napastnikiem, sprawdzi się natomiast do samoobrony przed groźnym zwierzęciem.
Pałka teleskopowa sztywna jest zdecydowanie skuteczniejsza niż pałka teleskopowa sprężynowa. Ten model pozwoli zadawać mocne i skuteczne uderzenia, dlatego jest odpowiedni do samoobrony. Zwłaszcza że wyróżnia się wysoką trwałością i odpornością na odkształcenia. Z jej wykorzystaniem możliwe jest wykonanie dźwigni i podcięcia.
Pałka teleskopowa z paralizatorem, wbrew pozorom może być legalna. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że paralizatory, jako narzędzia służące samoobronie są legalne! Taki model pozwoli skutecznie odstraszyć napastnika zanim ten zbliży się na niebezpieczną odległość. Z takim narzędziem możesz czuć się bezpiecznie bez względu na sytuację – wykorzystanie go w praktyce nie wymaga podchodzenia do atakującego.
Zastosowania pałki teleskopowej współcześnie
Pałka teleskopowa pomimo swojej niejasnej historii, dzisiaj znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w pracy służb mundurowych i porządkowych. Chętnie wykorzystywana jest także przez adeptów sztuk walki i prywatne osoby – w celu samoobrony. Często traktowana jako przedłużenie ręki nie wymaga specjalnych umiejętności – na ogół posługujemy się nią instynktownie.
Co ciekawe, na całym świecie opracowane zostały odmienne walki kijem, czyli pałką. Jakie są najpopularniejsze z nich? Przede wszystkim wywodzące się z Indii baristu, będące połączeniem różnych metod walki, le baton, najczęściej prezentowaną na Igrzyskach Olimpijskich, a także – kapap, czyli system walki Izraelitów albo yawara, czyli sztuka wywodząca się z Japonii.