Co to jest Parkour i jak zacząć?

Parkour jest sportem, mającym na celu pokonanie wszelkich przeszkód na drodze, poprzez dostosowanie ruchów do otoczenia.

Co to jest parkour?

Parkour jest ekstremalnym sportem, polegającym na pokonaniu wszelkich przeszkód na drodze, poprzez dostosowanie ruchów do otoczenia.

Ważnym aspektem tej działalności jest sukcesywne wzmacnianie siły fizycznej oraz psychicznej, aby móc łatwo i płynnie dostosowywać się i pokonywać przeszkody w danym środowisku. Jak to robić?

Sport ten obejmuje różne techniki i umiejętności, które wymagają konsekwentnej praktyki i doświadczenia, aby pokonywać teren w sposób jak najlepszy i najszybszy. Podstawą tego sportu jest sztuka szybkiego i sprawnego poruszania się, która wykorzystuje techniki takie jak skoki i wspinaczkiNazwa tej dyscypliny pochodzi od francuskiego słowa „parcours”, co oznacza „drogę przez” lub „ścieżkę”.

Parkour nie ma określonego limitu wieku ani nie wymaga uprawnień. Sport ten można nazwać  bezkonkurencyjnym, odpowiednim dla osób w każdym wieku, na różnym poziomie sprawności fizycznej. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby próbować przekraczać swoje możliwości i ograniczenia.

Historia

Parkour w obecnej formie został opracowany we Francji w latach 80. Pionierem tej dyscypliny i założycielem jest David Belle. Wsparciem i inspiracją dla Davida był jego ojciec Raymond Belle, znany strażak i zwolennik treningu metodą naturalną. Było też wielu innych sympatyków tej działalności, którzy trenowali z Davidem. Po jakimś czasie utworzyli zespół o nazwie Yamakasi. Grupa składała się z młodych ludzi, którzy eksperymentowali, opracowali i opanowali różne techniki przydatne w czasie bezpiecznego i skutecznego przemieszczania się w krajobrazie miejskim.

Gdy zespół się powiększał, jego członkowie zaczęli inaczej postrzegać cele i motywy Parkour. Sebastien Foucan, jeden z członków zespołu, nazwał swoją metodę Freerunning. Podstawową freeruningu była według niego swoboda wyrażania siebie poprzez kreatywne poruszanie się na przeszkodach, podczas gdy Parkour opierał się w głównej mierze na wydajności.

Dziś Parkour i Freerunning stały się światowym fenomenem inspirującym ludzi w każdym wieku do przeżywania niezapomnianej radości z ruchu w interakcji z otoczeniem. Aktywność, której bezpośrednią i najważniejszą korzyścią jest sprawność fizyczna spowodowała zmianę w sposobie postrzegania sportowego stylu życia.

Parkour odpowiada nie tylko za fizyczne zapotrzebowanie na ruch, ale również na zaangażowanie mentalne. Powszechnie uznaje się, że trening jest w 20% fizyczny, a w 80% mentalny i że często najtrudniejszymi przeszkodami do pokonania są ograniczenia, które powstają w naszych umysłach.

Dla wielu trenujących, parkour jest sposobem na osiągnięcie stanu, w którym wszelkie zewnętrzne rozproszenia można zablokować i osiągnąć spokój psychiczny.

Działalność w Polsce

W Polsce działa wiele klubów i stowarzyszeń osób uprawiających Parkour. Najbardziej popularne kluby to m.in. Krakowski Parkour, Klub Sportowy Flow Motion w Poznaniu, Stowarzyszenie Parkour Białystok, Parkour Wrocław, Klub Sportowy Movement w Trójmieście i Parkour United w Warszawie.

Aby trenować nie musisz wykonywać ogromnych skoków na wagę życia lub śmierci. Przede wszystkim chodzi o trening na własnym poziomie i stopniowe postępy we własnym tempie.

Trening może być tak bezpieczny lub niebezpieczny, jak tylko podpowiada Ci wyobraźnia. Korzyści płynących z trenowania może by wiele. Najważniejszymi z nich są wzrost sprawności organizmu, a szczególnie koordynacji, motoryki i gibkości. Poza tym poprawa ogólnej kondycji i wydolności organizmu. W czasie treningów pojawia się możliwość nawiązywania nowych kontaktów i przełamywanie własnych barier.

W ostatnim czasie parkour wykorzystywany jest do tworzenia filmów, których akcja przypomina dobry thriller. Zobaczcie ten filmik…

Podobne Posty

Najnowsze Posty
post-image
Styl Życia

Odzież sportowa – jakie tkaniny są najlepsze?

To właśnie rozwojowi technologicznemu zawdzięczamy nowoczesne metody szycia ubrań sportowych i materiały, z jakich są one wykonywane. Aktualnie wykorzystuje się kilka sprawdzonych, wysokiej jakości tworzyw, których właściwości są w...
Przeczytaj więcej