Downhill – ekstremalna jazda rowerem

Downhill powszechnie nazywany jest kolarstwem zjazdowym albo kolarstwem grawitacyjnym. Dlaczego?

Downhill Sporty Ekstremalne
Crankworx w Rotorua, Nowa Zelandia. (Foto: Clint Trahan/Crankworx)

Downhill często jest określany jako wyścig zjazdowy na rowerach górskich, który odbywa się na nierównych, szczególnie stromych i skalistych szlakach pokrytych dużymi kamieniami lub korzeniami.

W Polsce popularną nazwą dla Downhill jest określenie kolarstwo zjazdowe albo kolarstwo grawitacyjne. Wynika to z faktu, że siłą napędzającą w takim wyścigu jest grawitacja.

Najważniejszymi cechami konstrukcyjnymi rowerów używanych w kolarstwie zjazdowym są trwałość i stabilność. Rowery zjazdowe posiadają amortyzowany widelec i amortyzowaną ramę z „damperem”. Dzięki takiej budowie można pokonywać trudne warunki na trasie przy bardzo dużych prędkościach.

Rowerzyści zjazdowi osiągają prędkości do 90 km/h, a co za tym idzie, niezbędne są wysokie umiejętności osób, które chcą uprawiać kolarstwo zjazdowe. Początkujący rowerzyści używają ochraniaczy na plecy, barki, łokcie klatkę piersiową, kark i przede wszystkim kask na głowę.

Bardzo dobrym miejscem do wyścigów zjazdowych są tzw. „bike parki„, które mają odpowiednio przygotowane trasy do ekstremalnych zjazdów. Przeważnie są to odcinki z uskokami, ostrymi zakrętami, drewnianymi konstrukcjami oraz innymi przeszkodami. W „Bike Parkach” znajdują się wyciągi, które transportują wszystkich chętnych na start odcinka zjazdowego. Przeciętny zjazd w parku rowerowym na specjalnie przygotowanej trasie trwa od 2 do 5 minut.

Popularną odmianą DOWNHILL jest FREERIDE, czyli zjazd bez ograniczeń czasowych. Freeride odbywa się na tzw. dzikich odcinkach, które nie są specjalnie przygotowane. Dla rowerzystów, którzy oprócz zjazdów lubią też podjazdy pod górę, polecamy odmianę kolarstwa górskiego nazywaną ENDURO.

Downhill jest dyscypliną dla miłośników prędkości i adrenaliny, czyli idealnie wpasowuje się w tematykę naszego serwisu. Czy zgadzacie się, że myśli prawdziwego fanatyka zmierzają tylko w kierunku „im szybciej, tym lepiej”?

Autor: Damian Fedder

Podobne Posty

Najnowsze Posty
Przeczytaj więcej