Kopalnia Soli Bochnia – najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce

Sprawdź ekstremalną trasę w podziemnych górach na głębokości 70 metrów.

Najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce
Foto. kopalnia-bochnia.pl

Blisko 800-letnia historia najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, doceniona wpisem na Listę Światowego dziedzictwa Unesco, przyciąga coraz większe rzesze turystów i poszukiwaczy nietypowych miejsc.

W przypadku tak nieoczywistego i niezwykłego miejsca każdy czas jest dobry na zaplanowanie wycieczki. Bocheńska kopalnia to miejsce pełne unikalnych atrakcji, sprzyjających aktywności fizycznej. Trasy turystyczne, pobyty trzy godzinne, oraz pobyty nocne, w naturalny sposób wymuszają aktywność i pozwalają korzystać z mikroklimatu solnych komór.

Trasa dla poszukiwaczy przygód
Foto. kopalnia-bochnia.pl

Ekstremalny wehikuł czasu – Trasa Wyprawa w Stare Góry

Bocheńska kopalnia ma w swojej ofercie propozycję, która na pewno zainteresuje osoby aktywne, lubiące zastrzyk adrenaliny i miejsca nietypowe. To dla nich właśnie blisko pięć lat temu, kopalnia udostępniła swoje najstarsze wyrobiska. Położone najbliżej powierzchni ziemi, na jednych z pierwszych poziomów kopalni, bardziej przypominają neolityczne jaskinie, pełne geologicznych skarbów niż typową kopalnię. Pozbawione światła, wąskie, strome, zaskakujące strzelistością solne komory wymagają od zwiedzających sprawności fizycznej.

Góry pod ziemią ? Jak to możliwe ?

Podróż podziemnymi korytarzami rozpoczyna się na poziomie I Danielowiec na głębokości 70 m, przechodząc coraz głębiej w podziemia bocheńskiej kopalni, poznajemy najstarsze, średniowieczne wyrobiska. Prowadzą one turystów przez szybiki i chodniki, które należy pokonywać przedziałami drabinowymi i licznymi schodami. Turyści przechodzą ok. 3 km trasy po 6 poziomach kopalni. Nazwa najstarszych wyrobisk określana jest mianem Starych Gór, co dosłownie oznacza najstarsze i najwcześniej eksploatowane złoża soli, nazywane w średniowieczu „górami”.

Trasa dla poszukiwaczy przygód

Przejście trasy wymaga od turystów bardzo dobrej kondycji fizycznej, odpowiedniego wygodnego ubrania i obuwia. Uczestnicy zejścia na ten rodzaj trasy są przed zjazdem szkoleni w Stacji Ratownictwa Górniczego, otrzymują sprzęt górniczy ( kask, lampa górnicza, pochłaniacz), oraz jednorazowe ubranie ochronne, chroniące odzież uczestników.

Kopalnia soli bochnia zdjęcia
Foto. kopalnia-bochnia.pl

Wspinaczka górska i speleologia w jednym miejscu

Trasa Wyprawa w Stare góry porównywana jest przez uczestników do górskiej wspinaczki z zaznaczeniem, że w tym wyjątkowym miejscu nie zaskoczy nas zmiana pogody. Przebywanie w ciemnych, oświetlonych tylko lampami górniczymi wyrobiskach przypomina z kolei odkrywanie jaskiń. Tu jednak mamy pewność, że znajdujemy się w miejscu całkowicie bezpiecznym, a towarzyszący nam przewodnik nie tylko przekazuje nam wiedzę na temat miejsca, ale również czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Trud włożony w pokonanie trasy jest rekompensowany niezwykłymi wrażeniami i widokami. Wyrobiska sprawiają wrażenie zatrzymanego w średniowieczu czasu, widoczne są ślady pracy ludzkich rąk, napotykamy ich narzędzia, niemal czujemy obecność średniowiecznych gwarków.

Kopalnia soli w bochni
Foto. kopalnia-bochnia.pl

Najstarsza kopalnia – miejsce dla wszystkich bez względu na wiek

W bocheńskiej kopalni każdy znajdzie propozycje dla siebie i na każdą porę roku. Trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, przeprawa łodzią, pobyt w komorze Ważyn, trasa przyrodnicza i pobyty nocne to propozycje dla turystów indywidualnych. Kopalnia oferuje również zwiedzanie kopalni, pobyty integracyjne dla grup zorganizowanych. Szczególna część oferty poświęcona jest szkołom, należą do niej pobyty integracyjne, ścieżki edukacyjne, zwiedzanie trasy turystycznej z multimediami oraz pobyty nocne.

Kopalnia chętnie gości również osoby z niepełnosprawnościami umożliwiając im specjalne tury zwiedzania codziennie w godz. 13.00 i 16.00

Do końca marca trwa tzw. sezon niskich cen ! Serdecznie zapraszamy do najstarszej kopalni soli.

Kopalnia Soli Bochnia , ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Tel: 14 6926752, 14 6926754, www.kopalnia-bochnia

Więcej informacji na temat wyprawy można znaleźć pod tym linkiem:

https://kopalnia-bochnia.pl/zwiedzanie/staregory/

Autor: Dorota Wróbel

Podobne Posty

Najnowsze Posty
Zobacz więcej