Konstruktor Hugh Herr

Mając 17 lat, został uznany za jednego z najlepszych wspinaczy w Ameryce. W wyniku wypadku stracił nogi, lecz zamiast się poddać, stworzył protezę, która zrewolucjonizowała świat.

Hugh Herr to czołowy konstruktor najbardziej zaawansowanych technologicznie protez na świecie. Aktualnie zajmuje pozycję szefa wydziału biomechatroniki na MIT, tworzącego bioniczne kończyny, odtwarzające funkcje naturalnych kończyn.

W 2011 Magazyn „Time” nazwał go Liderem Ery Bionicznej, ze względu na jego rewolucyjny wkład w rozwój pola biomechatroniki – technologii, która łączy ludzką fizjologię z elektromechaniką.

Już jako 8-latek zdobył liczący ponad 3500m szczyt Mount Temple, a w wieku 17 był uważany za jednego z najlepszych wspinaczy w Ameryce.

Niestety, właśnie w tym wieku w czasie pokonywania ekstremalnie trudnej, lodowej trasy na górze Mount Washington, Herra oraz jego kolegę, Jeffa Batzera, zaskoczyła burza śnieżna. Zostali zmuszeni do spędzenia trzech nocy w temperaturze blisko -30 stopni Celsjusza, co spowodowało rozległe odmrożenia i konieczne były amputacje.

Hugh Herr stracił obie nogi poniżej kolan. To powinno zakończyć jego karierę, jednak Herr, wbrew wszystkiemu, postanowił wykorzystać kalectwo na swoją korzyść. Samodzielnie zaprojektował specjalne protezy, zakończone wąskimi, usztywnionymi palcami stóp, które pozwoliły mu znaleźć oparcie w ciasnych szczelinach i na niewielkich występach skalnych.

Wszystko to sprawiło, że nie tylko powrócił do wspinaczki, ale i niesamowicie się w niej rozwinął, dzięki czemu został pierwszą na świecie osobą która mimo amputacji była w stanie uprawiać sport na poziomie najlepszych, pełnosprawnych osób.

Herr jednak nie poprzestał na karierze wspinacza. Ukończył inżynierię mechaniczną na prestiżowej MIT – najlepszej technicznej uczelni świata, zrobił doktorat z biofizyki na Uniwersytecie Harvarda, a na koniec jeszcze habilitację z biomechatroniki, ponownie na MIT.

Wszystko po to, żeby uzyskać wiedzę potrzebną do stworzenia jeszcze doskonalszych protez. Obecnie tworzy takie, które połączone są z ciałem na poziomie neuronalnym, i pozwalają ludziom poruszać się jak na zdrowych kończynach.

Hugh podejmuje się pracy nad najtrudniejszymi przypadkami, takimi jak Adrianne Haslet-Davis, tancerka, która padła ofiarą ataku terrorystycznego, podczas Maratonu Bostońskiego.

Herr zebrał zespół naukowców, którzy miesiącami badali ruchy zdrowych tancerek o zbliżonych wymiarach ciała do Adrianne i w efekcie zaprojektowali sztuczną kończynę, która dostosowywała się i reagowała na naturalne ruchy ciała Haslet – Davis.

Profesor Herr nie tylko działa w dziedzinie protetyki, ale tworzy również egzoszkielety, które noszone przez zdrowych ludzi zwiększają ich siłę, wytrzymałość oraz zwinność.

Jest absolutnie przekonany, że tego typu robotyka już wkrótce będzie wykorzystywana masowo przez ludzi ułatwiając im codzienne czynności, takie jak chodzenie czy bieganie.

Dzięki swojej pracy Hugh pomógł nie tylko sobie, ale tysiącom ludzi na całym świecie. Żyje i tworzy zgodnie ze swoją filozofią, że „To technologia jest ułomna, nigdy człowiek”

Autor: Magda Olejarczyk

Podobne Posty

Najnowsze Posty
Zobacz więcej